EDIT MAIN
Plus_blue

Home of the Golddiggers

Activities and personnel listed below

ACTIVITY

COACH / ADVISOR

Art ClubAdvisor: Oliver Burgoyne
BandAdvisor:  Mick Dragoo
Basketball (Boys High School)Head Coach:  Travis Rogers
Assistant Coach:  Gabe Dirksen
Basketball (Boys Middle School)Coaches:  Darren LaCriox and Josh Morovits
Basketball (Girls High School)Head Coach:  Tim Hansen
Assistant Coach:  Brooke Kappen
C Team Coach:  Sam Grant
Basketball (Girls Middle School)Coaches: Darren LaCriox and Josh Morovits
Builders Club
Advisor:  Wendy Schamber
Cheer (High School Football)Advisor:  Wendy Rogers
Cheer (High School Basketball)Advisor: Wendy Rogers
Cross CountyCoach: Will Malde
Assistant Coach:  Shaley Lensegrav
DramaHead Advisor: Eli Corbett
Assistant Advisor: Oliver Burgoyne
Dance (High School and Middle School)Head Coach:  Samantha Rogers
EsportsAdvisor:  Tony Muselik
Football (High School)Head Coach:  Tom Tieszen
Assistant Coach:  Mark Jacobs
Assistant Coach:  Kip Mau
Assistant Coach:  Bailey Norton
Football (Middle School)Head Coach:  Phillip Thomas
Assistant Coach:  Josh 
GolfBoys Coach:  Tim Hansen
Girls Coach:  Kim Hansen
Junior Class AdvisorAdvisor:  Gary Linn
Key ClubAdvisor:  Wendy Schamber
Knowledge Bowl (High School and Middle School)Advisor:  Jaci Pearson
National Honor SocietyAdvisor:  Betty Campbell
RoboticsAdvisor:  Duane Cunningham
Speech and NFLHead Advisor:
Assistant Advisor:  Gwen Hess
Student Council (Elementary)Advisors:  Shannon Mollman and Pam Smith
Student Council (High School)Advisor:  Gary Linn
Student Council (Middle School)Advisors:  Becky Kosters and Lindsey Aberle
Track (High School)Head Coach:  Will Malde
Assistant Coach:  Tony Althoff
Assistant Coach:  Lenessa Keehn
Assistant Coach:  Travis Rogers
Track (Middle School)Head Coach:  Josh Morovits
Assistant Coach:  Bonnie LeCates
Assistant Coach:  Rob Lester
Vocal MusicAdvisor:  Kari Owens
Volleyball (High School)Head Coach:  Kim Hansen
Assistant Coach:  Brooke Kappen
Head 9th Grade Coach:  Ashley Hansen
Volleyball (Middle School)Head 7th Grade Coach:  Gracie Kosters
Head 8th Grade Coach:  Sam Grant
Wrestling (High School)Head Coach:  Philip Thomas
Assistant Coach:  Bailey Norton
Wrestling (Middle School)Head Coach:  Kip Mau
Assistant Coach:  Philip Thomas
Yearbook (High School)Advisor:  Kim Loeffen
Yearbook (Middle School)Advisor:  Laura Fravel