LEAD-DEADWOOD ACTIVITIES

Dan Leikvold, High School Activities Director

Lisa Rantapaa, Middle School Activities Director

TO SORT EVENTS BY SPORT, PLEASE USE THE CALENDAR LINK ABOVE.

HOME OF THE GOLDDIGGERS

Activities and personnel listed below

Previous Slide
Next Slide
A photo of the Cheer team.

ACTIVITY

Art Club

Band

Basketball (Boys High School)

Basketball (Boys Middle School)

Basketball (Girls High School)

Basketball (Girls Middle School)

Builders Club

Cheer (High School Football)

Cheer (High School Basketball)

Cross County

Drama

Dance (High School and Middle School)

Esports

Football (High School)

Football (Middle School)

Golf

Junior Class Advisor

Key Club

Knowledge Bowl (High School and Middle School)

National Honor Society

Robotics

Speech and NFL

Student Council (Elementary)

Student Council (High School)

Student Council (Middle School)

Track (High School)

Track (Middle School)

Vocal Music

Volleyball (High School)

Volleyball (Middle School)

Wrestling (High School)

Wrestling (Middle School)

Yearbook (High School)

Yearbook (Middle School)

COACH / ADVISOR

Advisor: Oliver Burgoyne

Advisor: Mick Dragoo

Head Coach: Travis Rogers
Assistant Coach: Gabe Dirksen

Coaches: Darren LaCriox and Josh Morovits

Head Coach: Tim Hansen
Assistant Coach: Brooke Kappen
C Team Coach: Sam Grant

Coaches: Darren LaCriox and Josh Morovits

Advisor: Wendy Schamber

Advisor: Wendy Rogers

Advisor: Wendy Rogers

Coach: Will Malde
Assistant Coach: Shaley Lensegrav

Head Advisor: Eli Corbett
Assistant Advisor: Oliver Burgoyne

Head Coach: Samantha Rogers

Advisor: Tony Muselik

Head Coach: Tom Tieszen
Assistant Coach: Mark Jacobs
Assistant Coach: Kip Mau
Assistant Coach: Bailey Norton

Head Coach: Phillip Thomas
Assistant Coach: Josh

Boys Coach: Tim Hansen
Girls Coach: Kim Hansen

Advisor: Gary Linn

Advisor: Wendy Schamber

Advisor: Jaci Pearson

Advisor: Betty Campbell

Advisor: Duane Cunningham

Head Advisor:
Assistant Advisor: Gwen Hess

Advisors: Shannon Mollman and Pam Smith

Advisor: Gary Linn

Advisors: Becky Kosters and Lindsey Aberle

Head Coach: Will Malde
Assistant Coach: Tony Althoff
Assistant Coach: Lenessa Keehn
Assistant Coach: Travis Rogers

Head Coach: Josh Morovits
Assistant Coach: Bonnie LeCates
Assistant Coach: Rob Lester

Advisor: Kari Owens

Head Coach: Kim Hansen
Assistant Coach: Brooke Kappen
Head 9th Grade Coach: Ashley Hansen

Head 7th Grade Coach: Gracie Kosters
Head 8th Grade Coach: Sam Grant

Head Coach: Philip Thomas
Assistant Coach: Bailey Norton

Head Coach: Kip Mau
Assistant Coach: Philip Thomas

Advisor: Kim Loeffen

Advisor: Laura Fravel